Antioxidant-smoothie med blåbär och chiafrön

Antioxidant-smoothie med blåbär och chiafrön är lika vacker som god. Och riktigt snäll för kroppen och immunförsvaret.

Det är så lyxigt att det inte är långt kvar tills skogen är full av blåbär redo att plockas. Vårt eget superbär här i Skandinavien. Superingrediens nummer två, chiafrön går inte att plocka i våra skogar, men finns inte längre bort än på en affär. De är rika på omega-3, fibrer och protein. Aztekernas krigare använde chiafrön för att få energi och öka sin uthållighet. Bara en sådan sak!

Nu vill jag tipsa om en god antioxidant-smoothie som jag fotade och filmade för SportHälsa i samarbete med simmaren Sarah Sjöström förra året. Ni hittar filmen längre ner i inlägget.

Antioxidant-smoothie med blåbär och chiafrön

Antioxidant-smoothie med blåbär och chiafrön

Ingredienser, 1 portion:

  • 1 fryst banan i bitar
  • 1 dl frysta blåbär
  • 3 dl soygurt, havregurt eller annan yoghurt
  • 1 msk chiafrön
  • ev. havremjölk för en lösare konsistens

Gör så här:

  1. Lägg i alla ingredienser i blendern, utom 1 msk chiafrön och några blåbär att toppa med.
  2. Mixa till önskad konsistens.
  3. Häll upp i en mugg eller skål, strö över chiafrön och toppa med blåbär.
  4. Drick och njut!

Antioxidant-smoothie med blåbär och chiafrön

Blender: C3 Powerblender Sarah Sjöström EDITION som du hittar hos C3.seKökets favoriterKitchentimeShopping4net.se, samt hos Media Markt.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.